مدرسه آنلاین ، تیزهوشان آنلاین
                                                        
درباره وبلاگ

سلام دوستان
من محمد امین کاتب صابر به عنوان مدیر وبلاگ، ورود شما را به این وبلاگ خیر مقدم عرض می نماییم امید که با نظراتتان ما را هرچه بیشتر برای بهتر کردن مقالات و مطالب و آموزش ها یاری دهید.
با تشکر
مدیر وبلاگ : محمد امین کاتب صابر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سلام دوستان

گفته بودم امشب بازم سر می زنم خوب اومدم دیگه.....

امروز باز هم براتون یه مقاله جالب منتهی امر تو حوضه زیست شناسی اوردم که حالشو ببرید. این مقاله راجع به دایناسور های عجیب و غریبه که یکیشون خیلی بزرگ اون یکه خیلی دراز و دیگری هم خیلی باریکه و .....

این مقاله جالب رو که شیوایی بالایی هم داره رو از ادامه مطلب بگیرید

سریعترین، سنگین ترین و كم عقل ترین دایناسورهای جهان را بشناسید!

 

به گزارش خبرگزاری مهر، دایناسورها پیش از اینكه زمین مورد اصابت یك شهابسنگ بزرگ قرار گرفته و منجر به انقراض موجودات زنده شود برای 700 هزار سال بقای خود بر روی سیاره سبز را حفظ كردند و انسان اكنون با كمك بقایای به جا مانده از این جانداران اطلاعاتی محدود از آنها را جمع آوری كرده است.

در این دوره حیات طولانی مدت، نمونه های مختلف و متفاوتی از دایناسورها بر روی زمین پرسه زده اند كه شاید امروزه نمونه های فسیلی محدودی از آنها در اختیار انسان باشد اما اطلاعاتی كه دانشمندان از این جانداران كه معمولا عظیم الجثه تصور می شوند به دست آورده اند به تدریج در حال افزایش و گسترده تر شدن است.

از میان این اطلاعات حقایق جالب توجهی را كه تا به حال در مورد دایناسورها به ثبت رسیده را در ادامه می خوانید:

سنگین ترین دایناسور جهان: "براچیوساروسها" 80 تن وزن داشته اند، وزنی برابر وزن 17 فیل آفریقایی. ارتفاع این جانداران در حدود 16 متر بوده و طول آنها از 26 متر تخمین زده شده است. اسكلت این دایناسور عظیم ترین اسكلتی است كه می تواند درون یك موزه به نمایش گذاشت.

كوچكترین دایناسور جهان: كوچكترین فسیل كامل دایناسوری كه تا به حال كشف شده به دایناسوری پرنده مانند، جهنده و گیاهخوار مشابه لسوتوساروسها شباهت دارد كه ابعاد بدن آن با ابعاد بدن یك جوجه برابری می كند. تا كنون نمونه های فسیلی كوچكتری نیز كشف شده اند اما این نمونه ها به جوجه دایناسورها تعلق دارد.

كوچكترین تخم دایناسور در جهان: این فسیل تنها 3 سانتیمتر است و هنوز دانشمندان موفق نشده اند گونه ای از دایناسورها كه سازنده این تخمهای كوچك بوده اند را شناسایی كنند.

باهوشترین دایناسور جهان: یكی از هوشمندترین دایناسورهای جهان ترودون نام دارد. این جاندار یك دایناسور شكارچی بوده و طولی برابر 2 متر داشته است. ابعاد مغز این جاندار به اندازه ابعاد مغزی پستانداران و پرنده های امروزی بوده، چشمهای ترودون از قدرت برجسته بینی برخوردار بوده و دستهای قدرتمندش او را به شكارچی ماهری تبدیل كرده بوده است.

احمق ترین دایناسور جهان: استگوساروس مغزی به اندازه یك گردو داشته است، یعنی مغز این دایناسور طولی برابر 3 سانتیمتر داشته و وزن آن تنها 75 گرم بوده است. از این رو با مقایسه ابعاد مغز و ابعاد بدن این دایناسور می توان حدس زد استگوساروس یكی از احمق ترین دایناسورهای جهان بوده است.

بلند قد ترین دایناسور جهان: قد بلندترین دایناسورهای جهان از خانواده براچیوسائوریدها بوده اند زیرا پاهای جلویی آنها به اندازه ای از پاهای عقبی بلند تر بود كه وضعیت ایستادن آنها را به زرافه ها شبیه می كرد. این پاهای بلند در كنار گردن بلندتر كه معمولا عمودی نگه داشته می شدند به دایناسور امكان می دادند آنسوی بلندترین درختها را نیز به راحتی ببینند. ارتفاع این دایناسورها 13 متر تخمین زده شده است اما دایناسورهای سائوروپوسیدون از همین خانواده با داشتن 18.5 متر ارتفاع به عنوان بلند قد ترین دایناسور جهان شناخته می شود.

سریع ترین دایناسور جهان: این دایناسور ظاهری شبیه شترمرغ داشته و از خانواده "اورینتومیمید" ها بوده است، سرعت دویدن این دایناسور 60 كیلومتر بر ساعت تخمین زده شده است.

مسن ترین دایناسور جهان: پیرترین دایناسور جهان 230 میلیون ساله بوده و در ماداگاسكار كشف شده است. این گونه دایناسور تا كنون نامگذاری نشده است. پیش از این موجود، دایناسوری به نام "اوراپتور" با 228 میلیون سال سن به عنوان مسن ترین دایناسور جهان شناخته می شد.

طولانی ترین نام دایناسوری در جهان: نام این دایناسور "میكروپاچی سفالوسائوروس" یا "Micropachycephalosaurus" به معنی "مارمولك كوچك سرسخت" است كه فسیلش در چین كشف شده و در سال 1978 توسط یك دیرینه شناس چینی نام گذاری شده است.

چند دایناسور در جهان كشف شده اند: تا كنون در حدود 700 گونه دایناسور در جهان كشف شده اند كه هنوز بخشی از این تعداد نامگذاری نشده اند، به علاوه سالانه تعداد جدیدی از این گونه ها كشف می شوند و از این رو نمی توان عدد ثابتی را برای نمایش دادن تعداد گونه های دایناسوری كه زمانی بر روی زمین زندگی می كرده اند را تعیین كرد.

دایناسوری با 15 شاخ: دایناسور "كزموسراتوپوس" در منطقه ای به نام "میرات تاریخ طبیعی بزرگ Staircase-Escalante " به وسعت 770 هزار هكتار واقع در جنوب یوتاه كشف شده است و در مجموع 15 شاخ بر روی سر، بالای چشمها و روی بینی اش دارد. این دایناسور كه از خویشاوندان دایناسور شاخدار معروف Triceratops است یك گونه دایناسور گیاهخوار ساكن آمریكای شمالی بوده كه در دوره كرتاسه متاخر بین 100 تا 65 میلیون سال قبل زندگی می كرده است.

دایناسور تك انگشتی

دایناسور تك انگشتی: این دایناسور جدید كه Linhenykus monodactylus نام گذاری شده در منطقه "وولانسوهای" در مرز میان مغولستان و چین پیدا شده است. فسیل كشف شده نشان می دهد این دایناسور در انتهای هر یك از پاهای عقبی تنها یك انگشت داشته است. دلایل ناپدید شدن دو انگشت دیگر Linhenykus هنوز واضح نیست اما می تواند به سادگی تنها در اثر انتخاب طبیعی ایجاد شده باشد.

دایناسور گوژپشت: این جاندار گوشتخوار 6 متر طول و یك متر ارتفاع داشته و وزن آن در حدود چهار و نیم تن محاسبه شده است. این دایناسور كه در نزدیكی شهر "چوئنكا" در غرب اسپانیا كشف شده "شكارچی گوژپشت لاس اویاس" نام گرفته است. فسیل كشف شده این دایناسور ناشناخته یكی از كامل ترین فسیلهای دایناسوری است كه تا كنون در اروپا كشف شده است. به گفته محققان دانشگاه ملی تحصیل از راه دور مادرید، این فسیل كه به خوبی حفظ شده است، گونه ای جدید از "كارچارودونتوسوریدها"، خانواده ای از دایناسورهای شكارچی "تروپاد" كه تی-ركس نیز جزئی از آنها است را معرفی می كند.

نوع مطلب : مطالب زیست شناسی، 
برچسب ها : دستگاه تنفس، دستگاه، دستگاه حشرات، تنفس حشرات، حشرات، تنفس، تنفس در حشرات، تنفس موجودات زنده، دستگاه تنفسی، تنفس در حشرات و بند پایان، حشرات و بند پایان، کوتیک، کوتیکول، کوتین، مکانیزم تنفس، مکانیزم تنس حشرات، متابولیسم حشرات، متابولیسم تنفس، متابولیسم تنفس حشرات، دستگاه گردش خون، حشره شناسی، ciculatory system، هموگولوبین، قلب، حشرات زنده، مدرسه آنلاین، آموزش زیست شناسی، زیست آنلاین، دبیرستان آنلاین، تیزهوشان آنلاین، دبیرستان تیزهوشان، دیافراگم، دستگاه های تنفس، تنفس طبیعی، زیست 1، زیست دبیرستان، آموزش زیست شناسیسوالات تیزهوشان، مرجع نمونه سوالات تیزهوشان، دایناسور، تینازروس، دایناسور های باحال، دایناسور های عجیب، دایناسور های جالب، درنده ترین دایناسور، بزرگترین دایناسور،


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic