مدرسه آنلاین ، تیزهوشان آنلاین
                                                        
درباره وبلاگ

سلام دوستان
من محمد امین کاتب صابر به عنوان مدیر وبلاگ، ورود شما را به این وبلاگ خیر مقدم عرض می نماییم امید که با نظراتتان ما را هرچه بیشتر برای بهتر کردن مقالات و مطالب و آموزش ها یاری دهید.
با تشکر
مدیر وبلاگ : محمد امین کاتب صابر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
در اتم هیدروژن نیز مثل سایر اتمها ، انتقالات الکترونی از هر ترازی به هر تراز دیگر امکان پذیر است اما نور حاصل از این انتقالات طول موج های متفاوتی دارند.
[تصویر: bohrhydrogen.png][تصویر: hydrogen-spectra.jpg]

در بین انتقالات الکترونی هرچه فاصله بین تراز بالاتر و پایین تر بیشتر باشد خطی با طول موج کمتر و انرژی بیشتر تولید می کند فاصله بین ترازها نیز به تدریج کم و کمتر می شود. این فاصله ها در اتم هیدروژن به نحوی است که فقط طول موج انتقالات مربوط به تراز سوم تا ششم به تراز دوم در ناحیه مرئی قرار می گیرد. چون در طیف نشری خطی عنصرها معمولا ناحیه مرئی طیف را مطالعه می کنند برای اتم هیدروژن نیز همین چهار انتقال را در نظر می گیرند. ناگفته نماند برای سایر اتمها معمولا طول موج انتقالات ترازهای بالاتر به تراز پایه اتم در ناحیه مرئی می افتند
طیف نشری خطی اتم ها :
اگر اتم های گازی شکل یک عنصر را در یک قوس الکتریکی ، یک جرقه الکتریکی ، ویا شعله گرم کنیم نور از آنها منتشر میشود . اگر شعاعی از این نور را توسط منشور تجزیه کنیم یک طیف خطی حاصل میشود از این رو به آن طیف نشری خطی اتمی میگویند.

برای بررسی چگونگی این پدیده ، اتم هیدروژن را در نظر میگیریم :
اتم هیدروژن تنها دارای یک الکترون است واین الکترون در پایین ترین مدار آن یعنی مدار اول قرار داردبه این حالت، حالت پایه می گویند . وقتی اتم هیدروزن را گرم کنیم الکترون آن تحریک شده وبا جذب انرژی از تراز پایه به تراز های بالاتر می جهد این حالت را حالت برانگیخته می گویند . ولی الکترون در تراز های بالا ناپایدار بوده و با رها کردن انرژی جذب کرده به تراز های پایین تر بر می گردد و این بار انرژی کسب کرده را به صورت تابش بر می گرداند اگر الکترون از تراز i به تراز f ارتقا یابد به اندازه تفاوت انرژی این دو تراز یعنی به اندازه( Ef – Ei) انرژی جذب میکند و در برگشت در صورتی که به همان تراز i برگردد همان مقدار انرژی را نشر میکند . بنابراین می توان نتیجه گرفت هرچه تفاوت انرژی دو لایه بیشتر باشد انرژی نور نشری بیشتر و طول موج آن کوتاه تر است . طول موج تابش نشر شره در انتقالات را می توان با بکار گیری فرمول زیر محاسبه کرد.

در شکل زیر کلیه انتقالات الکترونی اتم هیدروژن نشان داده شده اند چنانچه روشن است در انتقالات اتم هیدروزن چندین سری دیده میشود :


[تصویر: tieup3.jpg]


ا) سری لیمان : ( ni→n1 ) چون در این انتقالات برگشت به تراز اول صورت میگیرد . انرژی نور حاصله بسیار بالا بوده و طول موج ان به قدری کوتاه است که در منطفه فرا بنفش قرار می گیرد . از این رو سری لیمان طیف قابل دیدن ندارد.

2) سری بالمر ( ni→n2 ) : در این سری ، الکترون برانگیخته به تراز دوم بر میگردد . انرژی وطول موج مربوط به این انتقالات در محدوده مرئی بوده و طیف آن قابل دیدن است.
چهار طیف مرئی در سری بالمر ناشی از انتقالات زیر هستند :

( n6→n2 ) به رنگ بنفش با طول موج ۴۱۰ نانومتر
( n5→n2 ) به رنگ آبی با طول موج ۴34 نانومتر
( n4→n2 ) به رنگ سبزبا طول موج 486 نانومتر
( n3→n2 ) به رنگ قرمز با طول موج۶۵۶ نانومتر


3) سری پاشن ( ni→n3 ) : بر گشت الکترون به تراز سوم میابشد . اختلاف انرژی در تراز های بالاتر کمتراست بنابراین در سری پاشن اختلاف انرژی به قدر کافی کم وطول موج به اندازه کافی بزرگ است که این انتقالات در محدوده فروسرخ قرار بگیرند از این روطیف سری پاشن هم قابل رویت نیست.

4) سری براکت ( ni→n4 ): برگشت به تراز چهارم است و مانند سری لیمان در محدوده فروسرخ قرار گرفته از این رو سری براکت نیز طیف مرئی ندارد.


نکته :
1. هم در طیف نشری و هم در طیف جذبی هر عنصر ، طول موجهای معینی وجود دارد كه از ویژگیهای مشخصه آن عنصر است. یعنی طیفهای نشری و جذبی هیچ دو عنصری مثل هم نیست.

2. اتم هر عنصر دقیقا همان طول موجهایی از نور سفید را جذب می‌كند كه اگر دمای آن به اندازه كافی بالا رود و یا به هر صورت دیگر بر انگیخته شود، آنها را تابش می‌كند.
نوع مطلب : مطالب شیمی، 
برچسب ها : اتم، الکترون، پروتون، نوترون، نوکلئون، آرایش، اتمی، مدرسه آنلاین، قوس الکتریکی، قوس، الکتریک، الکترونیک، نقشه مدار، مدار، مدار الکتریکی، پاسخ نامه، آزمون، آزمون هماهنگ، تیزهوشان، فرزانگان، سوالات تیزهوشان، سوالات فرزانگان، آموزش شیمی، دبیرستان آنلاین، نمونه سوال، نمونه سوال شیمی، نمونه، سوال، سوالات، شیمی 2، دزفول، شیمی فرزانگان، علامه حلی، تیزهوش، تیزهوشان آنلاین، شیمی دزفول، دزفول آنلاین، مقدسیان، باغبان، دبیر شیمی، سوالات شیمی 2، امتحانات نوبت اول شیمی، امتحانات نوبت دوم شیمی 2، فلش آموزشی، فلش شیمی، فلش فیزیک، فیزیک 2، آموزش، آموزش فیزیک 2، آموزش الکترونیک، e learning، learning flash files، فایل فلش، شیمی، فلش، فلش شیمی 2، فایل فلش شیمی 2، شیمی 1، شیمی دبیرستان، آزمایش، آزمایشات شیمی، شیمی تیزهوشان، شیمی اول دبیرستان، آموزش شیمی 2، شیمی تیزهوشان 2، آموزش دروس دبیرستان، نمونه سوالات شیمی، فصل اول شیمی،


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic