مدرسه آنلاین ، تیزهوشان آنلاین
                                                        
درباره وبلاگ

سلام دوستان
من محمد امین کاتب صابر به عنوان مدیر وبلاگ، ورود شما را به این وبلاگ خیر مقدم عرض می نماییم امید که با نظراتتان ما را هرچه بیشتر برای بهتر کردن مقالات و مطالب و آموزش ها یاری دهید.
با تشکر
مدیر وبلاگ : محمد امین کاتب صابر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
بازدید: دوشنبه 29 آذر 1389 :: نویسنده : محمد امین کاتب صابر

با سلام خدمت تمامی عزیزان بازدید کننده

امروز برای شما یک مقاله راجع به تقسیم سلولی میتوز اوردم امیدوارم خوشتون بیاد

 

مراحل میتوز
 
پروفاز: طولانی ترین مرحله تقسیم میتوزی است که با تحول عمده‌ای در سیتوپلاسم و هسته همراه است. در شروع پروفاز هسته تقریبا موقعیت مرکزی پیدا می ‌کند(در وسط سلول قرار می‌ گیرد) و دیوارهای آن قابل مشاهده است. در سیتوپلاسم دو دیپلوزوم مشاهده می ‌شود که هر دیپلوزوم از دو سانتریول که به صورت تقریبا عمود برهم قرار گرفته‌اند، تشکیل شده است. دو دیپلوزوم از هم فاصله می ‌گیرند و بین این دو دوک میتوزی تشکیل می ‌گردد. در داخل هسته نیز کروموزوم‌ها تدریجا متراکم شده و وقتی این تراکم شدید شد، پوشش هسته از بین می ‌رود. از اواسط پروفاز پوشش هسته قطعه‌ قطعه می‌ شود و در پایان پروفاز تنها قطعات کوچکی از آن در سیتوپلاسم قابل تشخیص است. شیره هسته نیز با سیتوزول آمیخته می ‌شود. در پروفاز به دلیل تراکم شدید کروماتین، رونویسی RNAها به ‌تدریج کاهش می ‌یابد؛ RNAهای ریبوزومی رونویسی نمی‌ شوند و این وضع موجب تحلیل رفتن و سپس ناپدید شدن هستک ها می ‌شود. خرد شدن پوشش هسته‌ای به ریز لوله‌ های دوک امکان می‌ دهد فضایی را که قبلا بوسیله شیره هسته اشغال شده بود، در اختیار بگیرند و به این ترتیب مرحله جدیدی آغاز می ‌شود که آن را پیش متافاز نامند. این مرحله گذرا با جابجایی ابتدا نوسان‌دار و سپس جهت‌دار کروموزوم‌ها همراه است که موجب می ‌شود کروموزوم ‌ها در سطح میانی سلول قرار گیرند.

متافاز

در این مرحله دو دیپلوزوم در دو قطب سلول مقابل هم قرار گرفته‌اند. اطراف هر کدام رشته ‌های دوکی و مابین آن ها رشته‌های دوکی قطبی یا ممتد کشیده شده است. پوشش هسته محو شده و کروموزوم‌ های دو کروماتیدی در وسط دوک در امتداد صفحه عرضی به اسم صفحه متافازی یا صفحه استوایی قرار می ‌گیرند. کروموزوم‌ ها بصورت حلقه‌ای بیش و کم منظم با فاصله‌ای برابر از دو قطب دوک قرار می ‌گیرند. دو کروماتید هرکروموزوم در این مرحله موقعیت خاصی دارند. این کروماتیدها از هم مشخص شده و بطور نسبی از هم جدا شده‌اند. دو انتهای آن ها کم و بیش به سوی قطب‌ های دوک متوجه است. در حالی که ناحیه سانترومر(محل اتصال دو کروماتید خواهری) به سوی بخش میانی در صفحه استوا قرار دارد.

آنافاز
 
مرحله کوتاهی است که در آن ماده ژنتیکی همانند سازی شده(دو کروماتید) از ناحیه سانترومر از هم تفکیک می ‌شوند و به اصطلاح سانترومر به دو بخش تقسیم می ‌شود. هر نیمه هر سانترومر همراه یک کروماتید و کینه توکور وابسته به آن، یک کروموزوم آنافازی را تشکیل می ‌دهند. دو کروموزوم تک کروماتیدی حاصل به دو قطب مهاجرت می‌ کنند و طوری این عمل انجام می ‌گیرد که همواره ناحیه کینه توکور و سانترومر متصل به آن زودتر از بازوهای کروموزوم‌ها به قطبین می ‌رسند. بطوری که کروموزوم های آنافازی اشکال خمیده‌ای شبیه عدد 7 و در نیمه مقابل یاخته شبیه 8 به خود می ‌گیرند. در پایان آنافاز در هر قطب هسته‌ای از کروموزوم های پسری مجتمع هستند که تعدادشان با تعداد کروموزوم های یاخته مادری برابر و همان 2n است. با این تفاوت که هر کروموزم تک کروماتیدی است.

تلوفاز

در این مرحله تراکم کروموزوم های جمع‌ شده در هر قطب، به تدریج کاهش می‌ یابد و مجموعه پوشش هسته‌ای لامینا در اطرف توده کروموزومی شروع به سازمان ‌یابی دوباره می ‌کنند و هسته‌ها بازسازی شده، هستک ها نیز ساخته می ‌شوند.

تقسیم سیتوپلاسم
 
مجموعه پدیده‌ هایی که شرح داده شد تقسیم هسته‌ای یا کاریوکینز است که اغلب با تقسیم سیتوپلاسم نیز همراه است. در سلول ‌های جانوری تقسیم سلول از اواخر آنافاز با تشکیل یک فشردگی حلقوی، عمود بر محور طولی دوک میتوزی شروع می ‌شود. با شروع این فشردگی حلقوی، از تراکم ریبوزوم ها، حفره‌ های سیتوپلاسمی، قطعاتی از شبکه آندوپلاسمی در بخش میانی یاخته مجموعه‌ای به اسم جسم میانی تشکیل می‌ گردد و فشردگی حلقوی میانی به روش به سوی مرکز و به سوی جسم میانی پیش می‌ رود تا سرانجام سیتوپلاسم نیز به دو بخش تقسیم ‌شود و دو سلول جدید از هم جدا شوند. در ضمن این جریانات دوک میتوزی نیز از بین رفته و اسکلت سلولی بازسازی می ‌شود.

نوع مطلب : مطالب زیست شناسی، 
برچسب ها : مدرسه آنلاین، تقسیم میتوز، تقسیم میوز، آنافاز، متا فاز، پروفاز، تلوفاز، تقسیم سلولی، تیزهوشان، مرکز آموزشی شیخ انصاری، سوالات تیزهوشان،


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic