مدرسه آنلاین ، تیزهوشان آنلاین
                                                        
درباره وبلاگ

سلام دوستان
من محمد امین کاتب صابر به عنوان مدیر وبلاگ، ورود شما را به این وبلاگ خیر مقدم عرض می نماییم امید که با نظراتتان ما را هرچه بیشتر برای بهتر کردن مقالات و مطالب و آموزش ها یاری دهید.
با تشکر
مدیر وبلاگ : محمد امین کاتب صابر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
بازدید: شنبه 4 دی 1389 :: نویسنده : محمد امین کاتب صابر

سلام دوستان خوب، امیدوارم شاد باشید

نظر به اینکه در فصل سوم فیزیک دوره دبیرستان پایه اول در مورد الکترون ها و بار های الکتریکی بحث شده قصد کردیم تا معدودی از لوازم و وسایل موجود در کارگاه ها را برای شما به صورت کاملا مصور به رشته تحریر در آوریم امید که مورد پسندتان واقع شود.

 

برای بررسی وضعیت كار قطعه‌ها، مدارها و دستگاههای الكترونیك از دستگاههای اندازه‌گیری استفاده می‌‌شود. برای اندازه‌‌گیری اختلاف پتانسیل از ولتمتر، برای اندازه شدت جریان از آمپرمتر برای اندازه‌گیری مقاومت از اهم‌متر، برای اندازه‌‌گیری فركانس از فركانس‌متر برای اندازه‌گیری زمان تناوب (یا پریود) و نیز دامنه ولتاژ از اوسیلوسكوپ استفاده می‌شود

كارآترین و موثرترین دستگاه اندازه‌گیری در بین دستگاههای یاد شده   مولتی‌متر یا آوومتر است كه شامل اهم‌متر و آمپرمتر  dc است. تصویر یك مولتی‌متر در شكل (1) ملاحظه می‌شود.

مولتی‌متر دارای یك سیم‌پیچ متحرك یا گالوانومتر است كه به طور مشترك در اندازه‌گیری مقاومت، ولتاژ و جریان dc  مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیش از آنكه درباره دستگاههای اهم‌متر، ولت‌متر و آمپرمتر و نحوه اندازه‌گیری اهم، ولت و آمپر بحث شود درباره سیم‌پیچ متحرك یا گالوانومتر كه جز مشترك دستگاه است مطالبی آورده می‌شود.

سیم‌پیچ متحرك یا گالوانومتر

ساختمان یك سیم‌پیچ متحرك در شكل (2) ملاحظه می‌شود. اساسی‌ترین جز آن یك سیم‌پیچ نازك است كه بر روی یك طبلك پیچیده شده و در بین دو قطب یك آهنربای دائمی قرار گرفته است. وقتی جریانی از سیم‌پیچ متحرك می‌گذرد در آن میدانی مغناطیسی ایجاد می‌گردد كه با میدان آهنربا مخالفت می‌كند. در نتیجه این عكس‌العمل سیم‌پیچ و عقربه متصل به آن منحرف می‌شود. میزان انحراف به جریانی بستگی دارد كه از سیم‌پیچ عبور می‌كند. بطور مثال در یك میكروآمپرمتر كه می‌تواند حداكثر را نشان دهد، وقتی جریان 50 میكروآمپر وارد آن شود، عقربه به اندازه نصف صفحه مدرج منحرف می‌گردد.

آمپرمتر و اندازه‌گیری شدت جریان dc

یكی از قسمتهای هر مولتی‌متر، آمپرمتر dc است كه به وسیله آن می‌توان شدت جریانهای dc  ضعیف حدود میلی‌آمپر و میكروآمپر را اندزاه گرفت. برای آنكه مولتی متر به عنوان آمپرمتر استفاده شود، كلید انتخاب كننده آن را روی میلی‌آمپر یا میكروآمپر گذاشته و سپس آن را مطابق شكل (3) به طور سری در  مدار قرار می‌دهیم. هنگام نصب بایستی به جهت جریان توجه شود تا سرهای مولتی‌متر به طور صحیح در مدار قرار گیرند.

ولتمتر و اندازه‌گیری ولتاژ

برای اندازه‌گیری اختلاف پتانسیل یك منبع ولتاژ، بایستی ولتمتر را به موازات دو قطب منبع ولتاژ وصل كنیم. نیز چنانچه بخواهیم ولتاژ یك نقطه از متدار را نسبت به شاسی اندازه‌گیری كنیم، باید سر مثبت ولتمتر را به آن نقطه و سرمنفی

 ولتمتر را به شاسی وصل كنیم. شكل (12-6)، نحوه اتصال ولتمتر را به موازات یك منبع 10 ولتی نشان می‌دهد. ولتمتر در صفحه مدرج خود، یك یا چند قوس درجه‌بندی شده برای اندازه‌گیری ولتاژ دارد. در شكل (6) قسمتی را نشان می‌دهد

كه برای اندازه‌گیری صفر تا 10 ولت مدرج شده است.

همانگونه كه مشاهده می‌كنید در ساختمان داخلی ولتمتر، از یك مقاومت به طور سوی با سیم‌پیچ متحرك استفاده می‌شود. در شكل (12-6) مقاومت R1 مقاومت داخلی ولتمتر است. هر ولتمتر دارای مقاومت‌های متعدد داخلی است كه در وضعیت معینی از قرار گرفتن كلید انتخاب كننده، در مدار قرار می‌گیرد. شكل (7) مقاومت‌های داخلی ولتمتر و وضعیت كلید انتخاب كننده را نشان می‌دهد.

در این شكل كلید انتخاب كنده روی 10V است و مقاومت‌های R1 , R2  و سیم پیچ متحرك مدار اهم‌متر را تشكیل می‌دهند.

شكل (8) نمای بیرونی ولتمتر، وضعیت كلید انتخاب كننده، عقربه ولتمتر، و قوس مدرج ولتمتر را نشان می‌دهد. در شكل، كلید انتخاب روی 100V است و عقربه روی قوس O تا 100، درجه 30 نشان می‌دهد. و این نشان دهنده آن است كه با ولتمتر، یك نقطه دارای 30 ولت اندازه‌گیری شده است. ذكر این نكته ضروری است كه هر مولتی متر دارای دو نوع ولتمتر AC , DC است. صفحه مدرج این دو نوع مشترك می‌باشد ولی وضعیت كلید انتخاب آنها متفاوت است.

نوع مطلب : مطالب فیزیک، 
برچسب ها : آموزش فیزیک، آموزش مولتی متر، کار با لوازم الکتریکی، بار الکتریکی، فصل سوم، دروس دبیرستان، تیزهوشان، دبیرستان آنلاین، مدرسه آنلاین،


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic